سجام چیست؟ مراحل ثبت نام رایگان سامانه سجام و ویرایش اطلاعات سجام

سجام چیست؟ مراحل ثبت نام رایگان سامانه سجام و ویرایش اطلاعات سجامدریافت آنلاین و غیر حضوری کد بورسی:

مراحل ثبت نام در سجام و احراز هویت در آن در مراکز احراز هویت سجام در این ویدیو بصورت کامل توضیح داده شده است. سجام مفید و سجام آگاه
سجام مخفف “سامانه جامع اطلاعات مشتریان” است. این سامانه متعلق به یکی از نهادهای اجرایی سازمان بورس به نام «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی» است که وظیفه ثبت و نگه‌داری و تسویه معاملات در بازارهای مالی را بر عهده دارد.

برای فهم کارکرد شرکت مادر سجام به این مثال توجه کنید: فرض کنید شما ۱۰۰ ورق از اوراق اسناد خزانه را در بورس خرید می‌کنید. سپرده‌گذاری مرکزی این ۱۰۰ تعداد سهم را از دارایی فرد فروشنده کسر و به دارایی شما که خریدار هستید اضافه می‌کند. یعنی این شرکت مثل یک دفتر بزرگ هست که حساب و کتاب تمام معاملات افراد در بورس را ثبت و نگه‌داری می‌کند.

البته سیستم سجام در واقع زیرساخت اولیه و لازم برای اجرای قوانین مبارزه با پولشویی هست . برای همین است که اخیرا بانک‌ها نیز از سپرده‌گذاران خود درخواست ثبت نام در سجام را می‌کنند. به کمک سجام همه دارایی‌های فرد در یک سیستم به صورت شفاف تجمیع می‌شود و برای مبارزه با پولشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بدون سجام وضعیت چطور بود؟ مزیت سجام چیست؟
بدون سجام برای استفاده از خدمات یک کارگزاری مشخص یا سرمایه‌گذاری در یک صندوق، باید به صورت حضوری به آن کارگزاری یا صندوق مراجعه کرده و فرم‌های چندین صفحه‌ای پر کنید تا پس از احراز هویت بتوانید از خدمات آن‌ها استفاده کنید.

اگر بخواهید کارگزاری یا صندوق خود را عوض کنید باید این کار را دوباره و دوباره انجام دهید.( هر بار تکمیل فرم‌های چندین صفحه‌ای و ارائه مدارک شناسایی و احراز هویت حضوری!)

سامانه سجام در واقع برای حل این مشکل به وجود آمده است. ثبت نام در “سجام” یکبار برای همیشه کافی هست تا از کلیه فرصت‌های بازار مالی بدون نیاز به احراز هویت مجدد بهره‌مند شوید. در واقع با ثبت‌نام در سجام پس از احراز هویّت، از ارائه اطلاعات مجدد و مکرر در بازار سرمایه بی نیاز بوده و با یکبار ثبت نام به کلیه خدمات بازار سرمایه ایران دسترسی خواهید داشت.

مزایای ثبت‌نام در سامانه سجام
بدون نیاز به احراز هویت مجدد و تکمیل فرم کامل می‌توانید از خدمات موسسات فعال در بازار مالی بهره‌مند شوید.
سود شرکت‌های بورسی که در آن سهامدار هستید بدون نیاز به مراجعه به بانک و به صورت مستقیم به حساب بانکی (که به سامانه سجام معرفی کرده‌اید) واریز خواهد شد.
سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت نیز است. به زودی سهام عدالت در قالب صندوق‌های ETF (قابل معامله) قابل خرید و فروش خواهند شد که هر فرد از طریق سامانه سجام به سهام عدالت خود دسترسی خواهد داشت.
چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟
برای ثبت‌نام در سجام:

ابتدا باید فرم ثبت‌نام در وبسایت سجام را تا آخرین مرحله تکمیل کنید.
در پایان تکمیل فرم یک کد رهگیری به شماره موبایل شما پیامک خواهد شد.
بعد از دریافت پیامک باید به کارگزاری یا دفاتر پیشخوانی که احراز هویت سجام را انجام می‌دهند مراجعه کنید و با ارئه کد رهیگیری ثبت نام خود در سجام را نهایی کنید. در شهر تهران بیش از ۲۶۰ مرکز احراز هویت را انجام می‌دهند. کافی است در صفحه‌ی لیست مراکز احراز هویت سجام شهر خود را انتخاب کنید تا همه مراکز را نشان دهد.
راهنمای پیگیری سجام
در صورتی که کد پیگیری شما پیامک نشود، احتمالا بخشی از اطلاعات هویتی مهم خود مانند کد ملی یا شماره شناسنامه را اشتباه وارد کرده‌اید. در این صورت با ورود مجدد به سامانه سجام از این لینک می‌توانید وضعیت خود را در مراحل ثبت‌نام ببینید و اطلاعات هویتی را ویرایش کنید.

سوالات متداول سجام
مدارک لازم برای احراز هویت چیست؟
برای انجام احراز هویت کافی است شناسنامه و کارت ملی هوشمند را به همراه داشته‌باشید.

مشتریانی که قبلا توسط کارگزاری ها احراز هویت شده اند، باید مجدد احراز هویت شوند؟
بله تمامی افراد کد معاملات آنلاین بورس دارند و قبلا توسط کارگزاری احراز هویت شده‌اند باید یک بار دیگر در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوند.

مهلت ثبت‌نام سجام تا چه زمانی است؟
مهلت ثبت‌نام در سامانه سجام تا آخر سال ۱۳۹۸ است. در صورتی که مهلت ثبت‌نام به اتمام برسد، تمام خدمات بازار سرمایه به روی فرد بسته می‌شود (قرار بود مهلت تا ۴ دی ۹۷ باشد که تمدید شد).

اگر شماره پیگیری سجام را گم کنم از کجا می توانم دریافت کنم؟
در سایت سجام بر روی گزینه “ورود به سجام” کلیک کنید و وارد سامانه شوید. در صفحه ورود کد پیگیری شما در سامانه نمایش داده می شود.

آیا ثبت نام در سامانه سجام اجباری است؟
طبق دستورالعمل سازمان بورس و سپرده‌گذاری مرکزی، تمامی افراد فعال در بازار سرمایه که شامل فعالان بازار بورس و بازار بدهی، سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگرادانی و به طور کلی تمام افرادی که هر نوع دارایی مالی دارند باید در سامانه سجام احراز هویت شوند. به ویژه که امسال قرار است سهام عدالت مشمولان که بیش از 20 میلیون ایرانی هست به صورت صندوق‌های ETF آزاد شود، و پیش‌نیاز دریافت سهام عدالت ثبت نام و احراز هویت در سجام هست.

هزینه ثبت‌نام در سجام چقدر است؟
هزینه ثبت‌نام آنلاین در سجام ۱۰ هزار تومان است . البته برخی کارگزاری‌ها هزینه ثبت‌نام آنلاین سجام را به هنگام ثبت‌نام در کارگزاری پرداخت می‌کنند. احراز هویت سجام نیز در کارگزاری‌ها رایگان هست ولی اگر به مراکز پیشخوان برای احراز هویت مراجعه کنید، هزینه‌ای بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان باید بپردازید.

#سجام #چیست #مراحل #ثبت #نام #رایگان #سامانه #سجام #ویرایش #اطلاعات #سجام

آموزش تصویری ثبت نام سجام برای افراد زیر 18 سال

سجام چیست,ویرایش اطلاعات سجام,ثبت نام رایگان سامانه سجام,مراکز احراز هویت سجام,سجام مفید,سجام آگاه,ثبت نام سجام کارگزاری آگاه,ویرایش اطلاعات در سجام,سامانه سجام چیست,سامانه سجام بانک مسکن

2 دیدگاه دربارهٔ «سجام چیست؟ مراحل ثبت نام رایگان سامانه سجام و ویرایش اطلاعات سجام»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *