غسل چيست | فرائض سنت واجب غسل | غسل جنابت چگونه انجام ميشود |

غسل چيست | فرائض سنت واجب غسل | غسل جنابت چگونه انجام ميشود |غسل در لغت به معنای شستن بدن از تمام آلودگی ها و در اصطلاح فقه عبارت است از :شستن تمام بدن، به قصد قربت و اطاعت از فرمان الهی. دو نوع غسل وجود دارد :غسل واجب و غسل مستحبی.

غسل های واجب :غسل جنابت ، حیض، نفاس، استحاضه، مسّ میت، غسل میت و غسلی که به واسطه نذر و قسم و مانند آن واجب می شود.

غسل های مستحبی هم فراوان است که در کتاب های مفصل از آنها نام برده شده است.

مهمترین غسل در میان غسل های واجب، غسل جنابت است. اصل غسل جنابت به تنهایی واجب نیست؛ بلکه برای انجام برخی کارها مانند نماز، روزه، مسّ قرآن و … به دستور شرع واجب شده است و انجام دادن این گونه اعمال بدون غسل، گناه است؛ بلکه در برخی موارد عمل باطل خواهد بود.

کیفیت غسل

مراحل اصلی غسل عبارت است از:

1- نیت؛ گفتن نیت به صورت کلامی در زمان انجام غسل ، واجب نیست ، بلکه همین ‏قدر که قلباً به نیت انجام غسل به حمام می روید و نیت شما انجام چه غسلی است، کفایت می‏کند ، همچنین برای شستن هر قسمتی از بدن نیاز به گفتن نیت مجدد نیست.

2- بعد از نیت سر و گردن را به قصد غسل بشویید.

3- بعد تمام طرف راست بدن تا کف پا و سپس تمام طرف چپ را بشویید و برای آن که اطمینان پیدا کنید که تمام طرف راست شسته شده است کمی از نیمه چپ را به همراه طرف راست و کمی از نیمه راست را به همراه نیمه چپ بدن بشویید.
تشخیص جنابت و واجب شدن غسل

همه مراجع (به جز آیات عظام بهجت، صافی و مکارم) جنابت را این گونه توضیح داده اند:

خروج منی در مرد دارای سه نشانه است:1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بیرون آید. 3. بدن سست شود. اگر هیچ یک از نشانه‏ های سه گانه و یا یکی از آنها را نداشت، حکم به منی نمی‏شود؛ مگر آنکه از راه دیگری یقین کند که منی است.

توضیح ‏المسائل مراجع، م 346؛ آیت‏ الله وحید، توضیح ‏المسائل، م 352؛ آیت ‏الله نوری، توضیح‏ المسائل، م 347؛ آیت‏ الله خامنه ‏ای، اجوبه الاستفتاءات، س 180.

آیت ‏الله بهجت و مکارم:خروج منی در مرد دارای دو نشانه است:1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بیرون آید. اگر هیچ یک از دو نشانه یا یکی از آن دو را نداشت، حکم به منی نمی‏شود؛ مگر آنکه از راه دیگری یقین کند که منی است.

آیت ‏الله بهجت، توضیح‏ المسائل مراجع، م 346 و آیت ‏الله مکارم، تعلیقات علی العروه، غسل الجنابه.

آیت ‏الله صافی:اگر با شهوت و جستن بیرون آید و یا با جستن بیرون آید و بدن سست شود، آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر هیچ یک از این دو نشانه را نداشت، حکم به منی نمی‏شود؛ مگر آنکه از راه دیگری اطمینان پیدا کند که منی است.توضیح المسائل، م 1352
فرد چه زمانی جنب می شود؟

از نظر فقها جنابت از دو راه حاصل می شود:

نزدیکی و آمیزش جنسی و دخول، اگرچه حتی منی از بدن خارج نشود.

بیرون آمدن منی، حتی بدون دخول؛کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، چه در خواب باشد یا بیداری، با اختیار باشد یا بی اختیار.

نکته:طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زنها خارج می شود، اگر همراه با شهوت در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کند. بنابراین واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی زن و مرد غسل جنابت را انجام دهند چه از آنها منی خارج شود یا نشود.

#غسل #چيست #فرائض #سنت #واجب #غسل #غسل #جنابت #چگونه #انجام #ميشود

آموزش تصویری غسل جنابت زنان

غسل,غسل كردن,غسل جنابت,غسل چگونه انجام ميشود,طريقه غسل كردن,طريقه كامل غسل كردن,چطور بايد غسل كرد,غسل جنابت زن و خانم ها,غسل جنابت براي دختر باكره,انواع غسل,غسل حيض,أنواع غسل جنابت,چگونه غسل كنيم,طريقه غسل كردن از طريق دوش,اموزش غسل يا غسل جنابت,احكام غسل,واجب هاي غسل,فرايض غسل,سنت هاي غسل,روش درست و كامل غسل جنابت,چطور در اب بازي غسل كنيم,غسل چهلمین روز زایمان,غسل نوزاد,غسل چی زمانی واجب میشود,چگونه و چطور غسل کنیم,طریقه روش غسل کردن

45 دیدگاه دربارهٔ «غسل چيست | فرائض سنت واجب غسل | غسل جنابت چگونه انجام ميشود |»

  1. تنها دین فقط دین شیعه لست این چه دینی است که امام علی رو به خلیفه. انتخاب کرده ایید و ابوبکر لعنت الله الی را امام قرار دادید ؟

  2. سلام آیا میشه پیش از غسل وضو کرد بعدا آب انداخت در بدن؟ چون در وضو همچنان دهن و بینی شسته میشود اما پای ها هم. ؛(

  3. بلە بله بله خیلی درسته
    دین اسلام که اینقدر سخت نیست
    دین اسلام بهترین و آسانترین و خوبترین دینهاست که هرچی در مورد دین اسلام بنویسم کم نوشتم………

  4. لطفا به این سوال من جواب دهید : اگر یک ادم چند بار خود را پی در پی جنب کنه و در این چند بار پی در پی هیچ غسلی نکند و بعد از مدتی یک بار غسل نماید در حال که چند بار پی در پی خود را جنب کرده ایا از جنابت ادم میبرایه یا نخیر لطفا به این سوالم پاسخ دهید خیلی مهم است برایم اگر کسی میفهمه برایم بگوید لطفا من خودم هم چند بار خود را پی در پی جنب کرده ام ولی نمیدانم یک بار غسل کردن ادم را از جنابت بیرون میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *