آموزش مدیتیشن: آشنایی با فواید و روش عملی انجام آن | Meditation

آموزش مدیتیشن: آشنایی با فواید و روش عملی انجام آن | Meditationمدیتیشن (meditation) چیه، چه فایده‌ای داره و چطور مدیتیشن کنیم؟ در این اموزش که ۱۰ جلسه ادامه داره با مقدمات مدیتیشن آشنا می‌شیم. این اولین جلسه از این دوره‌ست. جلسات بعدی در همین کانال یوتیوب منتشر می‌شه. پس حتماً کانال رو سابسکرایب کنید که از انتشار جلسات بعدی مطلع بشید.

لینک جلسه دوم:
انتخاب وضعیت بدنی مناسب + ۱۰ دقیقه تمرین عملی:

کانال یوتیوب روزنک – ویدیوهای روانشناسی و سایر علوم انسانی:

توییتر من:

اینستاگرام من:

مدیتیشن از طرفی قدمتی به درازای تاریخ بشر داره و از طرف دیگه، موضوع مطالعات علم مدرنه. پژوهش‌های علمی نشون داده که مدیتیشن فواید متعددی برای ذهن، جسم و عواطف ما داره. مدیتیشن کیفیت زندگی‌ ما رو در ارتباط با خودمون و دیگران بالا می‌بره. در ادامه یافته‌های علمی مرتبط با این فواید اشاره می‌کنم:

لینک پژوهش‌هایی که در متن اشاره شده رو اینجا می‌تونید بررسی کنید:

فواید مدیتیشن برای سلامت ذهن
نتایج پژوهشی که توسط محققان دانشگاه جان‌هاپکینز انجام شده، نشون می‌ده که مدیتیشن باعث بهبود افسردگی، اضطراب و درد ناشی از استرس می‌شه. پژوهش دیگه‌ای که روی کارمندان دو شرکت گوگل و روخ انجام شده، نتایج مشابهی داشته: شرکت‌کنندگان پس از ۸ هفته تمرین مدیتیشن، ۴۶٪ افسردگی و ۳۱٪ اضطراب کمتری در خودشون گزارش کرده‌اند.

فایده‌ی دیگه‌ی مدیتیشن برای سلامت ذهن، افزایش تمرکزه. نتایج به‌دست اومده از یک پژوهش نشون می‌ده که تمرین مدیتیشن به مدت ۴ هفته، باعث افزایش ۱۴ درصدی تمرکز می‌شه. و پژوهشی دیگه، نشون داده که تنها یک جلسه مدیتیشن کردن، پرش ذهن رو ۲۲٪ کاهش می‌ده.

و تازه این همه‌ی فواید مدیتیشن نیست: پژوهش‌ها نشون داده که مدیتیشن باعث افزایش انعطاف‌پذیری ذهن و افزایش سطح رضایت از زندگی می‌شه.

فواید جسمی مدیتیشن
قبل از این که به فواید جسمی مدیتیشن بپردازیم، مهمه که بدونیم استرس مزمن چه تاثیرات مخربی برای بدن ما داره.

استرس با تحریک سیستم سمپاتیک، موجب آزاد شدن چندین هورمون (از جمله آدرنالین و کورتیزول) در جریان خون می‌شه. این پاسخ طبیعی بدن به استرسه و برای بقای ما مفیده؛ اما مقدار زیادی از این هورمون‌ها، وقتی برای طولانی مدت در خون ما باشه، روی بدن ما اثرات مخرب می‌ذاره، و این همون اتفاقیه که در اثر استرس مزمن می‌افته. برای مثال آدرنالین زیاد باعث افزایش ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی می‌شه؛ مقادیر بالای کورتیزول، باعث افزایش سطح قند خون، سرکوب سیستم ایمنی و گرفتگی عروق خونی می‌شه. سطوح بالای هورمون‌های استرس، باعث افزایش فشار خون، ضربان قلب و سطح کلسترول می‌شه و در سیستم ایمنی، انرژی بدن و خواب ما اختلال ایجاد می‌کنه.

با آرام کردن بدن و ذهن – از طریق مدیتیشن و یا سایر تکنیک‌ها – سیستم عصبی پاراسمپاتیک فعال می‌شه و جلوی ترشح بیشتر هورمون‌های استرس رو می‌گیره.

پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، نشون می‌ده افرادی که مدیتیشن می‌کنن، سطح پایین‌تری از هورمون کورتیزول دارن. پژوهشی دیگه نشون داده که ۱۰ روز مدیتیشن کردن باعث کاهش ۱۲ درصدی استرس می‌شه و در تحقیقی جداگانه مشخص شده که مدیتیشن کردن به مدت یک ماه، سطح استرس رو به یک‌سوم می‌رسونه.

کاهش استرس، باعث کاهش فشار خون، ضربان قلب و اکسیژن مصرفی بدن می‌شه و این تغییرات منجر به سطح انرژی بیشتر، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و خواب بهتر می‌شه.

فواید عاطفی مدیتیشن
مدیتیشن بهمون کمک می‌کنه که از عواطفمون (سطحی و عمیق) و ماهیت گذرای اون‌ها آگاه بشیم. هدف از مدیتیشن کردن این نیست که تبدیل به یک آدم بی‌احساس مطیع و منفعل بشیم؛ برعکس، مدیتیشن ما رو از احساسات و عواطفتمون آگاه می‌کنه و این آگاهی به ما این امکان رو می‌ده که به موقعیت‌های مختلف پاسخ‌هایی سنجیده بدیم.

وقتی از این صحبت می‌کنیم که مدیتیشن روی ما تاثیر داره، منظور اینه که مدیتیشن واقعاً روی مغز ما تاثیر می‌ذاره: یعنی دقیقاً روی نورون‌های مغز ما. مدیتیشن با تاثیر بر بخش میانی قشر پیش‌بینای مخ (یا همون ناحیه‌ای که «خود» ما رو تعریف می‌کنه)، ارتباطات نورونی مرتبط با ترس، استرس و اظطراب رو تضعیف می‌کنه. از طرفی، باعث ایجاد ارتباطات نورونی تازه در نواحی مغزی مرتبط با تمرکز و تصمیم‌گیری می‌شه و این توانایی‌های مغزی ما رو تقویت می‌کنه.

در یک پژوهش، در شرکت‌کنندگانی که به مدت ۳ هفته مدیتیشن کرده بودند، ۵۷٪ خشونت کمتر و واکنش‌پذیری کمتر نسبت به بازخورد منفی مشاهده شد. شرکت‌کنندگان همچنین ۲۷ درصد زودرنجی کمتری از خودشون نشون دادند.

تاثیر مدیتیشن روی عواطف «مثبت» ما هم نشون داده شده: در پژوهشی دیگه، مدیتیشن باعث افزایش ۱۶ درصدی عواطف مثبت و افزایش ۲۱ درصدی احساس شفقت شد. وقتی ما یاد می‌گیریم که کمتر توی سرمون و بیشتر در لحظه‌ی کنونی حاضر باشیم، توانایی ما در فاصله گرفتن از احساسات و عواطف منفی بیشتر می‌شه و احساس بهتری خواهیم داشت.

با این دوره فواید مدیتیشن رو تجربه کنید
شما در این دوره دانش و مهارت پایه‌ای مدیتیشن رو کسب می‌کنید. این دوره یک شروع عالی برای قرار گرفتن در مسیر یک زندگی سالمه.

#آموزش #مدیتیشن #آشنایی #با #فواید #روش #عملی #انجام #آن #Meditation

آموزش تصویری مدیتیشن

مدیتیشن,آموزش مدیتیشن,مراقبه,آموزش مراقبه,چطور مدیتیشن کنیم,مدیتیشن ذهن آگاهی,مدیتیشن خواب,مدیتیشن فارسی,مدیتیشن قبل خواب,مدیتیشن صوتی,مدیتیشن سکوت ذهن,meditation,آموزش مدیتیشن قبل از خواب,روش مدیتیشن,روش صحیح مدیتیشن,اصول مدیتیشن,چطور مراقبه کنیم,آموزش مدیتیشن به زبان فارسی,آرامش ذهن,چطور آرامش داشته باشیم,آرامش روان,کاهش استرس,درمان اضطراب,پرش ذهنی,فواید مدیتیشن,کاهش اضطراب,farsi meditation,ذهن آگاهی,یوگا,خواب عمیق,خواب,اموزش مدیتیشن

21 دیدگاه دربارهٔ «آموزش مدیتیشن: آشنایی با فواید و روش عملی انجام آن | Meditation»

  1. سلام دوستان، یک درخواستی در مورد این دوره ازتون دارم. من این دوره رو به صورت کامل و رایگان اینجا گذاشتم تا همه بتونن ازش استفاده کنن. خواهشم اینه که فایل‌های دوره رو دانلود نکنید و مستقیم همینجا در کانال یوتیوب من تماشا کنید و اگر خواستید برای کسی بفرستید لینک ویدیوها رو براش بفرستید تا همینجا تماشا کنه. دانلود و بازنشر این دوره به صورت ویدیویی یا صوتی در هر جایی از جمله کانال‌های تلگرامی از نظر من کار درستی نیست. ❤

  2. من چهار بار دوره ی ده روزه مدیتیشن رو انجام دادم. الان برای پنجمین بار میخوام شروع کنم. به نظرم یه کار خوب رو چند بار انجام دادن بهتر از انجام دادن چند کار خوب متفاوته.
    مثلا همین‌دوره.

  3. ممنون واقعا من خیلی حالم خوب شد صدای خیلی آرامش بخشی دارید ومهم تر از این اینه که خودتون آرامش رو دارید??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *